По убиството на малата Вања, основното училиште од Прилеп укина забрана за…

Основното училиште „Климент Охридски“ во Прилеп одлучи да ја укине забраната за учениците да носат мобилни телефони на училиште, која беше воведена на почетокот на оваа учебна година.

Како причина за ваквата одлука ја наведуваат трагедијата што го потресе целиот регион – убиството на малата Вања Ѓорчевска од Скопје.

Хороскопски знаци кои не се согласуваат добро со децата
Односите со децата често бараат трпение, разбирање и способност да се согледаат работите од нивна перспектива. Комуникацијата со најмладите не им доаѓа лесно на сите. Додека некои инстинктивно знаат како да му пристапат на детскиот …
Турција објави снимка од првиот лет на борбениот авион Каан од петта генерација (видео)
– Турција достигна уште еден клучен праг во производството на својот борбен авион од петта генерација, со оглед на тоа што авионот КААН од домашно, турско производство, успешно го изврши својот прв пробен лет, …

„Во светло на немилиот настан што ја потресе целата земја, вклучително и нас како училиште, наставниот совет на училиштето одлучи повторно да го воведе носењето телефони со намалена употреба. Во моментов живееме во неизвесно време и се надеваме на побезбедна иднина кога целта неносењето телефони било за општа благосостојба на учениците“, наведуваат од ова училиште.

Инаку, во септември, наставничкиот совет на ова училиште, по препорака на Министерството за образование и наука, а со целосна поддршка на локалната самоуправа и градоначалникот, донесе одлука за целосна забрана на употребата на мобилни телефони во училиштето и наставниците воведоа ограничена употреба на телефони.

„Секој родител ќе има телефонски број од раководителот на одделението, стручната служба и директорот за секоја потреба на ученикот“, изјавија тогаш, нагласувајќи дека „секој телефон пронајден во училиштето ќе биде одземен и вратен од крајот на учебната година“.

Да потсетиме, малата Вања беше киднапирана на 27 ноември кога тргнала на училиште. Истрагата покажала дека девојката била киднапирана на влезот од зградата, каде ја врзале, ја ставиле во вреќа за спиење, а потоа ја однеле во автомобилот надвор од градот, каде што била убиена. Нејзиното тело беше пронајдено на 3 декември.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.