По 10 години уапсен осомничениот за силување девојка (7) на Дунав: Ова го разоткрило

Австриската полиција уапси маж (58), кој е осомничен дека силувал седумгодишно девојче пред десет години на остров на Дунав.

Девојчето беше нападнато во јули 2013 година во грмушка на Ада, но напаѓачот не можеше да се идентификува.

Меѓутоа, една деценија по грозоморното злосторство, полицијата пронашла траги кои ги доведоа до вратата на педофилот.

По 10 години уапсен осомничениот за силување девојка (7) на Дунав: Ова го разоткрило

Уапсениот осомничен е државјанин на Австрија, а при претрес на неговиот компјутер, мобилни телефони и хард дискови, полицијата пронашла десетици илјади досиеја кои покажуваат сексуална злоупотреба на малолетници. Во исто време, тие пронајдоа и видео на кое се гледа како тој малтретирал девојка во 2013 година.

Нему му е одреден притвор и досега не ја признал вината. Хојт пренесува дека признал дека тој е човекот на видеото.

Истрагата се уште е во тек.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.