Пријде до новинарката која емитуваше во живо и ја фати за задник! Шок на националната телевизија: ,,Снимете го идиотот!” (ВИДЕО)

Шпанската полиција уапси маж осомничен за сексуален напад врз новинарка која известувала во живо на телевизија. Иса Баладо известувала за грабеж во Мадрид во вторникот кога и’ пришол маж и ја фатил за задникот, што подоцна тоа го негирал.

Баладо се обиде да продолжи понатаму, но водителот ја прекина.

„Иса, прости ми што те прекинав… Но дали само те фати за задникот“, праша Начо Абад.

Репортерот го потврдил тоа, а Абад и’ рекол да го сними „идиотот“, по што камерата се поместила за да ги прикаже репортерката и мажот кој стои до неа.

Сопственикот на информативниот канал х поддржа новинарката

„Колку и да сакаш да направиш нешто, прашај од кој канал сме, дали навистина треба да ми го допираш задникот? Водам емисија во живо и работам“, му рекла Баладо, пренесува Би-би-си.

Мажот потоа негирал дека ја допирал, а додека се оддалечувал се обидел да ја погали по главата.

Подоцна полицијата објави дека еден маж бил уапсен поради напад на новинарка додека таа водела телевизиска емисија во живо.

,,Медиасет Еспана”, сопственик на информативниот канал, издаде изјава во која ја изразува својата поддршка за Баладо по „апсолутно неподносливата ситуација“ што ја доживеа и „категорично отфрла каква било форма на вознемирување или агресија“.

3а инцидентот се огласи и шпанската министерка за труд Јоланда Дијаз, која рече дека не треба да остане неказнето.

„Банална е причината зошто новинарите трпат такви сексуални напади, а агресорите пред камерите се непожелни“, напиша таа на Твитер.

Овој инцидент се случи во време на голема дебата во шпанското општество, која беше поттикната од поранешниот претседател на Шпанската фудбалска федерација, Луис Рубиалес, кој бакна фудбалерк во уста за време на прославата на титулата.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.