Пронајдени клучни докази за „Рекет“: Следуваат обвиненија и за перење на пари!

Loading...

Во текот на утрешниот ден ќе биде поднесено обвинение за првиот дел од истрагата за случајот Рекет. По вештачењето на одземените предмети пронајдени се многу битни докази.
-За осомничените за кои утре ќе поднесам обвиненија пронајдовме многу битни докази, рече обвинителската Вилма Рускоска.
Рускоска потенцираше и дека од еден осомничен во претходната постапка имало тенденција за спогодба, но до тоа не дошло.
Обвинителката истакна дека ОЈО обезбедило докази за трагата на парите во аферата „Рекет”, а ќе има и обвиненија за перење пари.
Утре ќе се бара продолжување на мерката притвор за сите осомничени од првата притворена група за „Рекет“.


Рускоска изјави и дека е даден налог за претрес кај три физички лица кои се опфатени по проширувањето на истрагата за „Рекет“ за Меѓународниот сојуз Скопје.
За едно лице, односно за Јасна Мандиќ е побаран притвор, а за останатите лица само мерки на претпазливост.
Во „Рекет“ првоосомничен е Бојан Јовановски (Боки 13) за примање награда за противзаконско влијание и за перење пари и други приноси од казниво дело. Второосомничен, за трговија со влијание, е Зоран Милески Кичеец, а поранешната специјална обвинителка Катица Јанева е третосомничена за злоупотреба на службената положба и овластување.
Осомничени во новата истрага на Обвинителството за организиран криминал и корупција се пратеничката Фросина Ташевска Ременски, Јасна Мандиќ, заменик-претседател на Меѓународниот сојуз, и Миле Јовановски, таткото на Боки 13, како и асистентката на Мандиќ.

loading...