ПУТИН ВО ЖИВО СЕ ОБРАЌА НА НАЦИЈАТА: „Нашето нуклеарно оружје е со полна сила и подготвено да РЕАГИРА“

Рускиот претседател Владимир Путин и се обрати на нацијата.Претседателот на Руската Федерација Владимир Путин ѝ се обраќа на нацијата две недели пред изборите. Последен пат им се обрати на граѓаните на Русија на 23 февруари 2023 година, кога објави дека неговата земја го суспендира договорот СТАРТ за нуклеарно оружје.„ Почитувани граѓани на Русија, овој говор е за иднината. Денеска нема да зборуваме само за тоа што ќе се случи утре, туку и за иднината, за напредокот на нашата земја. Ви благодарам за вашата голема поддршка поради „специјалната Воена операција во Украина. Целата нација ги поддржува и им благодари на нашите паднати херои во рововите. Западот има тенденции да не колонизира и да ја уништи Русија. Соединетите Американски Држави сакаат да предизвикаат поделби во нашето општество “, започна Путин.Што се однесува до руските нуклеарни сили , Путин рече дека тие се во полна сила и се подготвени да реагираат. Тој особено ги истакна хиперсоничните ракети „Кинжал“ и интерконтиненталните ракети „Сармат“ .„ Тоа е глупост “, одговори Путин на „наводите од Запад“ дека Русија се подготвува да ја нападне Европа.Путин продолжи да зборува за проширувањето на НАТО пактот и дека Западна Русија мора да биде заштитена. Тој предупреди какво сценарио ја очекува секоја земја што ќе одлучи да ја нападне Русија.„ Силите на НАТО се подготвуваат да ја нападнат нашата територија користејќи ги најмоќните сили “, рече рускиот претседател.Тој се осврна на тврдењата на Соединетите Американски Држави дека Русија поседува антисателитско оружје . Путин ги отфрли ваквите наводи.„ Ова е лага за да изгледаме лошо. Треба да знаете дека во последните 15 години го почитувавме секој договор поврзан со нуклеарното оружје и предложивме да се ограничи употребата на ова оружје. Соединетите држави преговараат со нас само кога имаат свои Сопствениот интерес. Целиот Запад се обидува да не вовлече во вооружен конфликт сличен на Студената војна “, рече Путин.Според него, Русија не ја започнала војната во Донбас во 2024 година. Тој рече дека неговата земја ќе направи се за да го „уништи нацизмот“.Како што пишува „Скај њуз“, западните новинари се поканети да присуствуваат на говорот на Владимир Путин, но тие нема да можат да бидат во салата туку во прес-центарот лоциран во рамките на истата зграда. Таму ќе имаат голем екран од каде ќе можат да го следат обраќањето на претседателот на Русија, кој ќе зборува за војната во Украина, а ќе ги презентира своите планови за економијата, социјалната политика, како и за надворешната интересите на неговата земја.Неговото обраќање се емитува низ целата земја. Говорот ќе се емитува на големите рекламни екрани низ Москва.

Пронајдете не на следниве мрежи: