Путин ги претстави условите за мировни преговори со Украина

Путин денеска изјави дека Украина, доколку сака да започне преговори со Русија, треба да го откаже указот за забрана на преговорите и да објави подготвеност за дијалог.

„Претседателот на Украина издаде указ со кој се забранува водење мировни преговори со нас. На секого, и на самиот себе. Па, како може некој да преговара ако не сака, дури издадоа регулаторен документ кој ги забранува тие преговори – изјави Путин во интервју за кинеската централна телевизија пред неговата посета на Кина.

Тој додаде дека украинската страна, доколку сака да започне преговори, прво треба да ја откаже таа уредба.

„И да објават подготвеност за тие преговори. Подготвени сме, вклучително и да ги искористиме предлозите на нашите кинески пријатели – рече Путин.

Тој посочи дека Русија е благодарна на Кина за нејзините напори насочени кон ставање крај на руско-украинската криза.

„Загубите на Украина за време на контраофанзивата во споредба со загубите на руската војска се приближно осум спрема еден. Рекоа дека ќе ја победат Русија и ќе победат на бојното поле, дека стратешки ќе ја поразат Русија. Тие започнаа активни воени операции, т.н контраофанзива. Тоа трае од 4 јуни и сè уште нема резултати, загубите се огромни – приближно еден према осум – рече Путин.

Тој додаде дека Русија на преговорите во Истанбул изразила подготвеност мирно да го заврши конфликтот, истовремено обезбедувајќи ги своите легитимни интереси, пренесува Интерфакс.

„Таму украинската страна си обезбеди многу строга безбедносна рамка и ние се согласивме со тоа. Но, штом нашите војници се повлекоа од главниот град на Украина, Киев, украинската страна веднаш ги фрли во оган сите тие договори – рече Путин.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.