Путин испука пробен истрел; Кој е следната цел?

Една изјава на претседателот на Русија ги наведе медиумите да заклучат дека се работи за пробен куршум и дека се знае која е следната цел на Владимир Путин.

Станува збор за изјавата што Путин ја даде за време на Советот за развој на граѓанското општество и човековите права организиран од Кремљ, кој се фокусираше на политиката на Латвија во однос на малцинството што зборува руски.

Хороскопски знаци кои не се согласуваат добро со децата
Односите со децата често бараат трпение, разбирање и способност да се согледаат работите од нивна перспектива. Комуникацијата со најмладите не им доаѓа лесно на сите. Додека некои инстинктивно знаат како да му пристапат на детскиот …
Турција објави снимка од првиот лет на борбениот авион Каан од петта генерација (видео)
– Турција достигна уште еден клучен праг во производството на својот борбен авион од петта генерација, со оглед на тоа што авионот КААН од домашно, турско производство, успешно го изврши својот прв пробен лет, …

„Њузвик“ наведува дека Летонија е една од трите членки на НАТО и на Европската унија кои делат граница со континентална Русија.

Исто така, се потсетува дека Летонија претходно се соочила со бурни реакции за донесување закони за кои експертите на ОН велат дека се дискриминаторски кон малцинските етнички групи во земјата, првенствено Русите, вклучително и напорите латвискиот да стане единствениот јазик што се користи во училиштата до 2025 година.

Во мај, Ројтерс објави дека на десетици руски граѓани кои живеат во Летонија им било наредено да полагаат основен тест за латвиски јазик за да ја докажат својата „лојалност“ кон владата во Рига во светлината на војната во Украина.

„Мислам дека нема да дојде среќа кај оние кои спроведуваат таква политика“, рече Путин на седницата на претседателскиот совет во понеделникот.

Порталот РБЦ Украина наведува дека Путин мислел на политиките во Летонија и другите балтички земји за кои Кремљ тврди дека се засновани на русофобија или антируски чувства. Според базата на податоци на Рига, од 2023 година, приближно 24 отсто од населението на Летонија е дел од руското малцинство.

„Ако водат таква политика кон луѓето кои сакале да живеат во таа земја, да работат таму, да создадат нешто добро за таа земја и да ги третираат на таков „свињски“ начин, тогаш, на крајот на краиштата, ќе се соочат со такви“ свинско однесување во неговата земја“, додаде ТОЈ.

Но, она што е симптоматично е дека, пред да ја започне својата инвазија на Украина во февруари 2022 година, Путин постојано тврдеше, без докази, дека Киев ги прогонува етничките Руси и граѓаните што зборуваат руски.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.