Путин пристигна во Северна Кореја

Рускиот претседател Владимир Путин пристигна во дводневна посета на Северна Кореја, каде што ќе разговара со лидерот на земјата Ким Џонг Ун. Претседателот на Русија на аеродромот го пречека севернокорејскиот лидер.
Посетата има статус на државна посета, предвидено е церемонија за добредојде, изведување на државната химна, формирање на почесната гарда.

Се очекува долг разговор меѓу Путин и Ким Џонг Ун во формат еден на еден, како што е посочено во Кремљ, доколку има потреба, ќе им се придружат и членовите на делегациите. По разговорите, лидерите ќе дадат изјава за медиумите.

Пронајдете не на следниве мрежи: