РАКЕТНИОТ АРСЕНАЛ НА КИМ: ТЕСТИРАНИ СТРЕЛА-1 И СТРЕЛА-2! Можат да носат нуклеарна боева глава со дострел до 1.800 километри (видео)

Четири крстосувачки ракети истрелани од фрлачот погодија цели во Јапонското Море во близина на брегот. Четири крстаречки ракети вкрстиле две на растојание од 1.500 километри и две на растојание од 1.800 километри, објави севернокорејската државна новинска агенција.

Оваа медиумска компанија објави видео на кое се гледа моментот на лансирање, лет и удар во целта.

РАКЕТНИОТ АРСЕНАЛ НА КИМ: ТЕСТИРАНИ СТРЕЛА-1 И СТРЕЛА-2! Можат да носат нуклеарна боева глава со дострел до 1.800 километри (видео)

Како што најавија од Пјонгјанг, овие крстаречки ракети ќе имаат нуклеарна способност и дека развојот на крстосувачки ракети е неопходен за оваа земја на народна демократија да се спротивстави на „непромислените воени провокации“ што ги ескалираат американските и јужнокорејските власти.

Северна Кореја е четвртата земја по САД, Русија и Иран која има крстосувачки ракети со долг дострел од над 1.000 километри. Постојат две верзии на HVASAL-1 (Strela-1) и HVASAL-2 (Strela-2) со домет од 1.500 и 1.800 km.

Тестот го изврши Генералното ракетно биро, а лансирањето беше извршено од плажата на Ким Џонг Ун во Мајон кај Хамхунг, каде минатиот пат беа извршени ракетни тестови од каде беа погодени цели во Источното Море.

Северна Кореја последен пат тестираше ракети ХВАСАЛ-2 на крајот на февруари, но од подморница, но засега не е познат типот на ракетата.

Она што досега е познато за овие ракети е дека се со калибар од 600 mm.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.