Редок пингвин претепен до смрт во Нов Зеланд

Новозеландски конзерватори изразија вознемиреност откако најмалку еден син пингвин е претепан до смрт, а неколку други биле украдени во една ноќна акција на ловокрадци.
Државниот Оддел за конзервација соопшти дека се загрижени за потенцијалниот шверц на мали сини пингвини (корора), кои важат за најмалите од својот вид. Кражбата се случила во градот Напир.


Пингвините, кои достигнуваат тежина од само околу еден килограм и висина до 30 сантиметри, се заштитен вид. Престапниците би можеле да се соочат со две години затвор и парична казна од 100.000 новозеландски долари (68.495 американски долари).
Надлежните соопштија дека кражбата ја извеле професионалци кои добро ја проучиле природата на овие ретки животни.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.