Рецепт за десерт што го јаделе нашите предци уште пред 6000 години

Loading...

Оваа торта се споменува во старите записи – воините ја земале за сила пред да влезат во битка, а жените ја користеле за стимулирање на хормоналните жлезди.
Нејзините придобивки: полн е со голем број витамини и минерали, содржи антиоксиданти, ги регулира мастите во крвта, обезбедува енергија за тешка физичка работа, го намалува чувството на депресија, го подобрува расположението и го намалува нивото на стрес.
Се подготвува од сусам.


Состојки:
300 грама џем од сусам – се нарекува тахини и ќе ја најдете во продавниците за здрава храна
300 грама мед
Подготовка:
Добро измешајте ги состојките и направете топчиња (смесата ќе стане како пластелин). Ставете ги топчињата во фрижидер да се изладат, оставете ги да стојат таму додека не ги изедете сите. Се препорачува да се јаде два до три на ден.

loading...