Рецепт за сочни чоколадни коцки во кои не треба да ставите јајца


Подолу можете да најдете рецепт за чоколадни коцки без јајца кои можете да ги печете во калап, квадратен плех или како мафини. Подготовката е брза и лесна, а овој колач содржи и џем што го прави особено сочен. Може да се чува долго време, децата го сакаат, а останува сочен и неколку дена по подготовката.

Состојки:

За бисквитот:

200 гр брашно
2 лажички сода бикарбона
4 лажици какао
4 лажици мелени ореви или лешници
250 мл течен јогурт
100 мл масло
8 лажици шеќер
4 полни лажици џем по желба

За преливот:

100 гр маргарин или путер
100 гр чоколадо
3 лажици какао
3 лажици шеќер
100 мл млеко

Дополнително:

4 супени лажици џем

Подготовка:

Во сад ставете ги шеќерот и сите влажни состојки: јогуртот, џемот и маслото и сè убаво измешајте. Додадете брашно измешано со сода, какао и јаткасти плодови и кратко измешајте со миксер.
Смесата истурете ја во тавче (20 x 28 см) обложено со хартија за печење и печете околу 30 минути на 180 степени. Внимавајте колачот да не се препече – готов е штом почне да се одвојува од рабовите на тавата.
Додека колачот се пече, подгответе го преливот. На оган растопете го путерот, додадете шеќер, млеко, какао и чоколадо искршено на коцки.
Топлата торта избоцкајте ја со вилушка, обилно намачкајте ја со џем, па покријте ја со чоколаден прелив.
По желба посипете со чоколадни трошки или изрендајте чоколадо.

– Реклама –

Пронајдете не на следниве мрежи: