РУСИТЕ НЕ ЗАСТАНУВААТ: Војската ги зазеде Орловка, Тоњенко и Красногоровка!

Руските сили влегле во Орловка, Тонјенко и Красногоровка.

Красногоровка е последниот поголем град во близина на Доњецк.

Напаѓачите на 5-та бригада на 1-от армиски корпус на Доњецк на Јужната група сили, со поддршка на тенковски екипажи и артилерија на бригадата, како и на армиската авијација, ги пробија одбранбените линии на украинската армија во селото Красногоровка.

Тенкистите на бригадата обезбедија огнена поддршка и трансфер на војници преку непријателските мински полиња. Благодарение на прецизна и координирана работа, руската десантна страна успешно слета на зададените линии и успеа да се постави на периферијата на населбата.

Работата беше спроведена со активно извидување и прилагодување на беспилотни летала, благодарение на што јуришните групи успеаја да ја прошират зоната на контрола и да развијат офанзива подлабоко во населената област.

Претходно денеска беше потврдено дека вооружените сили на Украина се повлекле од селата Степове и Северне кај Авдеевка.

Руските вооружени сили ја зголемуваат употребата на беспилотни летала и КАБ, што им отежнува на украинските формации да организираат долгорочна одбрана, бидејќи бројот на долгорочни утврдувања е ограничен, набрзина ископани ровови и плантажи се полни со бомби и гранати. , а беспилотните летала го прекинаа снабдувањето со напад на оклопни возила.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.