Русите отворија повеќе од 2.000 фирми во Србија: Ова се нивните главни бизниси во Белград

Од почетокот на војната во Украина, низ Белград се прошири веста дека некои тимови ги прошируваат своите капацитети и носат работници од Русија.

Сега, се шпекулира дека ги има повеќе поради конфликтот во Израел. Нов бран Руси пристигнува во Србија, објави една од групите на социјалните мрежи, пренесува Блиц. Наводно, некои нови Руси се распрашуваат за домување и работа во Србија, главно од Израел погоден од конфликт.

„Јасно е дека озборувањата се вистинити, односно дека одредени компании го раздвижуваат бизнисот и дека Србија е една од нивните топ дестинации“, пишува весникот. Има неколку кои почнаа да отвораат ресторани. Така, не е чудно што менијата одамна се на руски во центарот на главниот град. Освен угостителски објекти, отвораат и ресторани за брза храна и продаваат хамбургери.

Русите отворија повеќе од 2.000 фирми во Србија

Ова го потврдуваат последните податоци на Агенцијата за економски регистри (АПР). Како што соопштија во АПР, во Регистарот на деловни субјекти, со кој раководи Агенцијата за деловни регистри, во моментов има 2.129 активни фирми, чии основачи, односно сопственици на акции се физички и правни лица од Руската Федерација.

Од таа бројка нема евиденција за конкретни инвестиции, но ако се суди според регистрираните дејности, најголем број компании имаат регистрирана доминантна дејност. Тоа се главно, како што рекоа од АПР, неспецијализирана трговија на големо, компјутерско програмирање и консултантски активности поврзани со бизнис и друг менаџмент.

Потоа, следуваат консултантски активности во областа на информатичката технологија, рестораните и мобилните угостителски објекти…

Да потсетиме, а како што потврди АПР, во Србија постапката за регистрирање на деловните субјекти е иста и за домашни и за странски физички и правни лица.

Агентите за недвижности велат дека за побогатите руски и украински ИТ експерти, главниот град на Србија станал привлечно место за живеење. Што се однесува до лизингот, имаше голем пораст на побарувачката бидејќи се повеќе европски компании кои работеа во Русија ни ги распределуваа своите вработени. Сепак, нивните податоци не укажуваат на тоа дека побарувачката за овој вид услуга е зголемена овој месец. Барем не уште.

Какви бизниси отвораат Русите во Србија?

Компјутерско програмирање

Неспецијализирана трговија на големо

Консултантски активности поврзани со бизнис и друг менаџмент

Консултантски активности во областа на ИТ

Угостителство

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.