РУСИТЕ УНИШТИЈА НОРВЕШКИ СИСТЕМ „НАСАМС“ ВО ДОЊЕЦК

Во Доњецката Народна Република во текот на изминатиот ден за прв пат во текот на операција беа уништени норвешкиот систем за противвоздушна одбрана „Насамс“ и една платформа за лансирање „точка у“, соопшти руското Министерство за одбрана.

РУСИТЕ УНИШТИЈА НОРВЕШКИ СИСТЕМ „НАСАМС“ ВО ДОЊЕЦК

Во соопштението се додава дека во Доњецката област на ДНР се уништени украински складишта за гориво, хаубица „мста-Б“, како и радар AN/TPQ-37 од американско производство, како и две складишта за муниција.

Над 70 украински војници загинале во правец на Красно Лиман, а уништен е и украинскиот магацин за муниција.

Во правец на Запорожје, Украина загуби над 20 војници во претходните 24 часа.
Во правец на Купјанск во текот на претходниот ден беа ликвидирани речиси 40 непријателски војници, а во регионот Харков беше уништен магацин со артилериска муниција, рекоа од руското МО.

Борбени авиони на руските воздушни сили соборија украински МиГ-29 во областа Керсон. Исто така, беа соборени седум украински беспилотни летала.

Во областа Антоновка уништена е платформата за лансирање на системот за противвоздушна одбрана „хаимари“, а во Херсонската област уништени се три магацини со муниција на украинската армија и три самоодни артилериски хаубици „Гвоздика“.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.