Русија на нозе! Експлодираше авион со мистериозен товар! Изворите известуваат: Ова е голема катастрофа!

Руски воен авион експлодирал при полетување од оддалечена воздушна база во поранешната советска република Таџикистан, превезувајќи мистериозен товар, пишува metro.co.uk.
Авионот Ил-76 на Иљушин бил на пистата кога моторот му се запалил, излизнувајќи се од пистата бидејќи пожарот почнал брзо да се шири.

Се верува дека во авионот имало осум лица кои превезувале неодреден воен товар, кои наводно успеале да побегнат од леталото пред да се запали, се вели во извештаите.

Снимката од инцидентот во саботата покажува дека авион на руското Министерство за одбрана гори во воздухопловната база Ајни во близина на главниот град Душанбе во поранешната советска република Таџикистан, позната и како воздухопловна база Гисар.
Регистрацискиот број на авионот првично не беше откриен, според извештаите на каналот Телеграм.

Но, се верува дека уништениот авион е RF-86900 – претходно користен за снабдување на војската на Путин за војната во Украина преку Белорусија.

  • Деталите за неговиот товар не беа откриени „од воени политички причини“ – се наведува во коментарот на изворот.

Исто така, се вели дека авионот можеби припаѓал на елитните воздухопловни сили на Владимир Путин, Псков. Тие, наводно, изгубиле пет Ил-76 во нападите во Украина.

  • Ако е полкот Псков, тогаш е вистинска катастрофа – веќе изгубивме пет – рекол еден извор, пренесува Метро.

Според очевидци, се верува дека првичниот пожар започнал во моторот пред брзо да се прошири на остатокот од авионот.

Огромниот авион е вториот Ил-76 кој експлодира на писта во изминатиот месец.

Во септември, друг авион од руско производство беше снимен како се лизга од пистата во Африка и експлодира во огнена топка поради сомневањата дека млазот е поврзан со групата Вагнер.

Авионот се запали во Мали, каде што се стационирани војниците на Вагнер – само неколку недели откако лидерот на приватната платеничка група, Евгениј Пригожин, беше убиен кога неговиот авион експлодираше на лет во близина на Москва.

Извори блиски до Вагнер не ја исклучија можноста Вагнер да е поврзан со авионот.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.