„РУСКАТА ЛИНИЈА Е ПРОБИЕНА, ЗДРОБЕНИ СЕ ТРИ БРИГАДИ“ Украински генерал за ситуацијата на фронтот – продолжува пеколот на Бахмут

Врховниот командант на украинските копнени сили, генерал Олександр Сирски денеска изјави дека е пробиена руската одбранбена линија кај Бахмут.

„РУСКАТА ЛИНИЈА Е ПРОБИЕНА, ЗДРОБЕНИ СЕ ТРИ БРИГАДИ“ Украински генерал за ситуацијата на фронтот – продолжува пеколот на Бахмут

„Откако ги вративме селата Андрејивка и Клишчивка, беше пробиена противничката одбранбена линија“, тврди Сирски, а пренесуваат од воениот прес-центар.

Тој додаде дека овие мали градови „биле важен елемент на руската одбранбена линија која се протега од Бахмут до Горловка“.

читајте пулс24

Украинскиот генерал додава дека три руски бригади „биле здробени и целосно ја изгубиле борбената способност“ во битките кај Бахмут.

„Општата ситуација во источната зона и понатаму е комплицирана, а жестоките борби кај Бахмут продолжуваат“, рече тој.

Генералот Сирски вели и дека руската армија извршила бројни контранапади со надеж дека ќе ги врати загубените позиции.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.