Руски нуклеарни подморници лансираа проектили во рамки на вежбите во Баренцовото МореПодморници на руската Северна флота со нуклеарен погон лансираа крстосувачки ракети кон морските цели како дел од вежбите во Баренцовото Море, објавија руските новински агенции, цитирајќи соопштение на флотата.

-Крстосувачки ракети на нуклеарни подморници… Северните флоти гаѓаа морски цели во Баренцовото Море, објавија руските медиуми.

Подморниците на нуклеарен погон Северодвинск и Орел истрелаа крстосувачки ракети „Калибр“ и „Гранит“ на оддалеченост од околу 170 километри кон целта, симулирајќи раздвојување на непријателските десантни бродови.

-Борбената вежба беше успешно завршена. Користеното ракетно оружје уште еднаш ги потврди своите вродени карактеристики и висока доверливост, изјавија од флотата.

Областа за лансирање ракети беше однапред затворена за цивилна навигација и летови.

Баренцовото море, дел од Арктичкиот Океан, се наоѓа во близина на северните брегови на Норвешка и Русија и е поделено меѓу норвешките и руските територијални води.

– Реклама –

Пронајдете не на следниве мрежи: