СЕ СОБЛЕЧЕ ГОЛА КАКО ОД МАЈКА РОДЕНА, А ПОТОА ЦЕЛОСНО ИСЧЕЗНА

Кога ги виде нејзините фотографии, Николиќ извика: „Тоа е вистинското”!

Савина Гершак почна да глуми сосема случајно, а кога беше на врвот на својата слава, засекогаш се повлече од тој свет.

СЕ СОБЛЕЧЕ ГОЛА КАКО ОД МАЈКА РОДЕНА, А ПОТОА ЦЕЛОСНО ИСЧЕЗНА

Последниот филм го снимив во 1990 година во Америка. Инаку, снимив вкупно петнаесет филмови, три со Живко, а два во Љубљана со Божо Шпрајц. После тоа отидов во Рим, а оттаму заминав во Америка и снимав филмови и таму, истакна таа.

Родена во Љубљана во 1963 година, Савина направи големи чекори во светот на спортот како тинејџерка: активно играше тенис и забележа забележителни резултати како јуниорка.

На 16-годишна возраст официјално беше трета тенисерка во земјата, па во тој период се пресели во Штутгарт и почна да настапува на професионални турнири во Европа. Сепак, таа не беше предодредена да стане шампион; се вратила во Љубљана во 1981 година и се запишала на студии по англиски јазик.

Покрај тоа, убавата Савина повремено се занимаваше и со манекенство. И тогаш се случи пресврт: таа не ја заврши ни првата година од студиите, а веќе ја доби главната улога во филмот на Живко Николиќ „Смртта на господин Голужа“ (1982).

Кога ги виде нејзините фотографии, Николиќ извика: „Тоа е вистинското!“

Со Николиќ глуми во познатиот филм „Чудо Невидено“ (1984), а потоа и во политичката драма „Во името на народот“. Во периодот од 1988 до 1990 година, Савина Гершак се појавува во вкупно седум филмски наслови, главно произведени во Италија, меѓу другите, во продукциите „Полноќна потера“ (1990) и „Залак“ (1989).

Кога имаше 28 години, убавата Савина го напушти актерството, југословенскиот филм остана без својата некрунисана „мисица“. Таа не ги завршила студиите по англиски јазик, туку се запишала на психологија и дипломирала во Рим, каде што продолжила да живее и работи. Мајка е на две деца (на 44 години роди близнаци), а професионално се занимава со психотерапија, што е нејзина голема љубов.

Ги завршив студиите по психологија. Сакав да учам, тоа беше моја голема желба. Отсекогаш ме привлекувала медицината. Вкупно 11 години училиште, бидејќи има пет години факултет и шест години обука. Сега сум психолог-психотерапевт. Со една колешка имам своја ординација во Рим – изјави претходно Савина Гершак за „Дневни аваз“.

Савина има две деца, синот Диего и ќерката Ирма.

Тие се најмилото и најубавото нешто што ми се случило во животот. Најубаво е да станеш мајка. Тоа ми е најголемо задоволство. Синот игра тенис, а обајцата сликаат, нагласи Савина.

Пронајдете не на следниве мрежи: