Маж медитира на Хималаите на -55 степени: Сите гледаат со неверување, не е монтажа?!

Сцената од една од најтешките средини на Земјата изгледа нереалнаНа интернет стана вирално видео од човек во лесна облека, покриен со снег, кој медитира среде бура и предизвика дебата за нејзината автентичност.

Во време кога технологијата драстично напредуваше, а појавата на вештачката интелигенција и софтверот DeepFake овозможи да создадеме практично сè што сакаме, јасно е дека луѓето немаат доверба во содржината на Интернет.

Снимката наводно е реална и ја прикажува Сатиндра Нат како медитира високо во планините за време на снежна бура, пишува Oddity Central.Уште еднаш ќе повториме дека сцената од една од најтешките средини на Земјата изгледа нереална.

Специјална дебата се води во Индија , а духовна организација од градот Кулу, во државата Химачал Прадеш, ја потврди нејзината автентичност.

Се вели дека Сатиндра Нат е поврзана со организацијата долго време и дека медитира на Хималаите повеќе од две децении. Видеото го направил еден негов ученик.

Пронајдете не на следниве мрежи: