Со јогурт до понизок притисок

Loading...

Неодамнешни истражувања потврдија дека пиењето 170 мл. јогурт со ниска масленост, три пати неделно, го намалува крвниот притисок.
Доколку имате проблем со притисокот и одлучите да го следите овој совет, за да не ви здодее едноличноста во конзумирањето вметнете ги следните додатоци.
– Во јогуртот додадете 80 грама ситно сечкана или изрендана крставица, кромид во прав и една лажичка копар. Ова комбинација го намалува и холестеролот.
– Помешајте 2 супени лажици пире од тиква, морско оревче, 2 – 3 коцки чоколадо. Придобивки од тиквата, морското оревче и коцките чоколадо се подобрена меморија и забрзана работа на мозокот.
– Измешајте јогурт и 1 супена лажица чиа семе и една зрела банана, исечкана на парчиња. Ќе внесете многу влакна, антиоксиданси и протеини со кои освен нормализирање на крвниот притисок, ќе ја подобрите и фигурата.

loading...