АУТ!!! СТЕВО ПЕНДАРОВСКИ ПОТВРДИ – нема да се кандидира за втор мандат

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, денес како „бомба“ изјави дека нема намера да се кандидира за втор претседателски мандат.

Тој негативно одговори на новинарско прашање, без да даде дополнително образложение или причини зошто не сака да се вклучи во трката за претседател на државата.

Москва тајмс: Уапсените на собирите по повод смртта на Навални добија повик за војска
Неколку мажи, кои беа уапсени на собирите по повод смртта на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални во последните денови, добија повик за војска во Санкт Петербург, објави Москва тајмс, …
Врв на демократија: Силјановска единствен кандидат за претседател од ВМРО-ДПМНЕ?
Професорката и пратеничка Гордана Силјановска-Давкова се пријавила на јавниот оглас на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата, соопштија попладнево од партијата. За нејзината кандидатура ќе се одлучува од страна на …

Стево Пендаровски присуствуваше на „Отворениот форум за антикорупција“ што се одржува денеска во Скопје каде посочи дека борбата против корупцијата е долг процес за кој треба политичка волја и широк општествен и политички консензус.

Инаку во понеделникот на лидерската средба во Собранието беше постигнат договор за претстојните избори следната година. Првиот круг од претседателските избори ќе се одржи на 24. април, а вториот на 8. мај заедно со редовните парламентарни избори.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.