СТРАШНА СЦЕНА НА ФРОНТ КАЈ АВДИЈИВКА: Излегоа од ров и креваа РАЦЕ да се предадат, но непријателот немаше милост

Украинските канали на Телеграм објавија видео на кое наводно се гледа егзекуција на припадниците на вооружените сили на Украина кои претходно кренале раце и им се предале на руските сили.

Вознемирувачкото видео, снимено со извидувачки дрон, прикажува двајца војници кои наизменично излегуваат од ров со рацете зад главата со јасна намера да се предадат, за неколку секунди подоцна да биде отворен оган врз нив.

(Видео) Гледачите на Инфомакс одлучија: Јакимовски е победник во денешната претседателска дебата
Гледачите на Инфомакс одлучија дека Стевчо Јакимовски победи во денешната претседателска дебата. На почетокот на дебатата, која се коментираше во живо на Јутјуб каналот на Инфомакс во коментари од дебатата објавивме линк до анкета, со репрезентативен примерок на …
(Фото) Не знаат кој каде им е носител на листа? ДПМНЕ го утна билбордот на Ковачки
ДПМНЕ го утна билбордот на Драган Ковачки, кој е носител на пратеничката листа на партијата во изборната единица три. Но, некој таму малку ги помешал работите, па на билбордот на Ковачки е напишано дека е носител во ИЕ2.

Застрашувачката сцена, наводно, била снимена во близина на селото Степова, северно од Авдијивка, каде во моментов се водат најжестоките борби на целиот фронт.

Украинскиот воен блогер DeepState наведува дека сè се случило во близина на Степите кога руските сили ги нападнале позициите на 45-от баталјон.

  • Непријателот навлезе во позицијата на 45-от баталјон. За време на акцијата за чистење наидоа на копана каде што седеа нашите момчиња. Тие биле принудени да се предадат поради недостиг на муниција. Штом излегол другиот борец, тие ги убиле и двајцата – вели блогерот, а пренесува украинска Правда.

Засега не се знае кога е направена снимката.

Вооружените сили на Украина ја потврдија автентичноста на видеото.

Еден од портпаролите на армијата, Александар Штупун, потсети дека воените злосторства немаат застареност и нагласи дека сите докази ќе бидат проследени до соодветните меѓународни институции.

– Ја повикуваме меѓународната заедница да ги осуди постапките на Русија и да го изведе пред лицето на правдата военото раководство на земјата агресор – се наведува во соопштението на Комитетот на Стратком на вооружените сили на Украина.

Канцеларијата на јавниот обвинител на Украина започна истрага за егзекуцијата на двајца војници кај Степов во областа Покровски.

– Убиството на воени заробеници е грубо кршење на Женевските конвенции и е класифицирано како тешко меѓународно кривично дело – се наведува во соопштението.

Украинските медиуми јавуваат дека егзекуцијата се случила во близина на една од набљудувачките пунктови во селото Степова.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.