СТРАШНО ОТКРИТИЕ ПОД ЏАМИЈАТА ВО ГАЗА! Израелската армија пронајде таен објект

Израелската армија (ИДФ) објави дека пронашла објект под џамијата во населбата Зејтун во градот Газа, што палестинската милитантна група Хамас, ја користи за производство на ракети.

„Џамијата, во областа Зејтун, се користеше како лабораторија за правење оружје“, изјави портпаролот на ИД, Даниел Хагари на прес-конференција, пишува „Тајмс оф Израел“.

Тој додаде дека израелските војници влегле во џамијата за да проверат дали има замки.

Но, според неговите зборови, кога влегле во зградата нашле тунелско окно и скалила.

„Терористите прават ракети во џамијата. Тие го користат исламот и симболите на исламот за тероризам“, рече Хагари, пренесе Танјуг.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.