ТЕНЗИЈА МЕЃУ КИНА И ФИЛИПИНИ: Меѓусебни обвинувања за судири на два брода во Јужното Кинеско Море

Филипините и Кина денеска продолжија да се обвинуваат за два судири на нивните бродови во близина на гребените во спорното Јужно Кинеско Море.

Манила го повика кинескиот амбасадор на разговори, а Пекинг излезе со официјален протест.

Манила и Пекинг меѓусебно се обвинуваат за двата судири што се случија вчера во близина на гребенот каде што е стационирана филипинската морнарица, а Пекинг испраќа бродови за да го потврди своето право на територијата.

Пекинг има право на речиси целото Јужно Кинеско Море и покрај ривалските претензии на Филипините, Виетнам и Малезија, и ја игнорира меѓународната пресуда од 2016 година што беше против Кина.

Портпаролката на филипинското Министерство за надворешни работи, Тересита Даза, изјави за новинарите дека Манила целосно ги користи дипломатските процедури со кои располага и дека утринава го поканила кинескиот амбасадор на разговор.

Тој не можеше да дојде и го испрати својот заменик на состанок организиран од Министерството за надворешни работи на Филипините.

  • Гребенот Ајунгин е дел од нашата ексклузивна економска зона и континентален гребен, а ние имаме суверени права и јурисдикција над него – рече портпаролката на филипинското министерство, користејќи го филипинското име за гребенот лоциран во рамките на островите Спратли, кој исто така се нарекува Втор. Томас гребен.

На гребенот превземаат повеќе земји, но моментално е дом на филипинската морнарица.

Пекинг денеска преку дипломатски канали испрати официјална протестна нота до Филипините во која изрази „силно незадоволство“ и цврсто противење“ по „упадот“ на филипинските бродови околу спорниот гребен, соопшти кинеската амбасада во Манила.

Судирите се случија додека Филипините вршеа редовна мисија за снабдување на своите војници во изолираната позиција, на околу 200 километри од филипинскиот остров Палаван и повеќе од 1.000 километри од најблискиот кинески остров Хаинан.

Брод на кинеската крајбрежна стража и брод покрај него вчера удриле во брод за снабдување на филипинската морнарица кај спорниот гребен, соопштија филипинските власти. Тој инцидент ги зголеми тензиите околу избувнувањето на вооружен конфликт во спорното Јужно Кинеско Море, пренесува агенцијата АП.

Кинеската крајбрежна стража соопшти дека филипинските бродови илегално навлегле во, како што рече, кинеските води „без дозвола“ и покрај постојаното радио предупредување, што ги натерало кинеските бродови да ги запрат. Во соопштението се обвинуваат филипинските бродови за судирите.

Во 1999 година, Филипините намерно заглавија воен брод на тој атол со цел да распоредат војници и да ги нагласат своите територијални претензии.

Бродот оттогаш е извор на тензии меѓу Пекинг и Манила.

Вашингтон, воениот сојузник на Манила, ги поддржа Филипините и во изјавата на Стејт департментот ги осуди „опасните дејствија“ на кинеската крајбрежна стража и поморската милиција што го прекршуваат меѓународното право.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.