Тестенини со спанаќ и сланина

Потребни состојки:
300 гр тестенини
100 гр спанак
100 гр урда
50 гр чадена сланина
Начин на подготовка:
Тестенините сварете ги во посолена вода, изцедете ги и тргнете ги на страна. Во тава ставете спанаќ да се динста на кратко, изблендирајте го. Вратете го во тавата, додајте ги тестенините и урдата, малку зејтин и пржете се заедно за да се соединат состојките. Посолете и додајте зачини по вкус. Сервирајте во чинија. Украсете со чадена сланина и ливчиња нане.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.