ТУРБО АЈКУЛА ФАТЕНА ОД ДРОН! Ова не сте го виделе досега, изгледа како забрзана снимка – НЕМА БЕГАЊЕ!

Дрон снимил застрашувачка сцена и снимил нешто неверојатно! Видеото прикажува голема бела ајкула која ја достигнува максималната брзина додека се трка кон брегот.

ТУРБО АЈКУЛА ФАТЕНА ОД ДРОН! Ова не сте го виделе досега, изгледа како забрзана снимка – НЕМА БЕГАЊЕ!

Снимката што го одзема здивот ја снимил фотографот Мет Ларманд во Капо Бич, Калифорнија. Му било кажано дека тој ден била забележана ајкула и решил да лансира дрон за да го ѕирне предаторот.

Тој објасни дека летал со дронот со полна брзина за да се обиде да го стигне ѕверот. Мет процени дека таа пливала со брзина од „најмалку 30 километри на час“.

Тој, исто така, процени дека ајкулата била долга приближно 3 метри и рече дека нејзиниот подводен спринт покривал околу 45 метри. Зборувајќи за „For The Win“ за неверојатната средба, Мет рече: „Не сум сигурен што го натера да оди толку брзо. Никогаш не сум видел ајкула да го прави тоа“.

Крис Лоу, директор на Лабораторијата за ајкула на Државниот универзитет во Калифорнија, смета дека самиот дрон можеби предизвикал чудно делување на ајкулата. “Оваа реакција се должи на сенката на дронот. Ајкулите не знаат што е закана и најбезбедно однесување е да бегаат кога ќе доживеат нешто непознато. Она што е исто така интересно е дека бебињата ќе го покажат овој брз лет во една насока. додека постарите ајкули ќе кружат околу вас кога ќе се исплашат. Ова удвојување на потенцијалната закана е типично однесување на предаторите за да се спречи напад од задната страна“.

Се смета дека најголемата брзина на големата бела ајкула е околу 40 километри на час, а возрасните растат до околу 6 метри во должина. Мако ајкулите се најбрзи во светот и можат да достигнат брзина до 65 километри на час кога бркаат плен.

СО ПУЛС24 ПРОЧИТАЈТЕ ПОВЕЌЕ ЗА АЈКУЛИТЕ

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.