Украинската офанзива упадна во руската цитадела! Генерал Коморнички: Пешадијата крвари, а ова е зона на смртта

Украинските вооружени сили немаа ресурси да ја пробијат руската одбрана за време на контраофанзивата, изјави пензионираниот генерал-мајор на полската армија Леон Коморницки, пренесува порталот Do Rzeczy.

  • Ова е зона на смртта… Ако се минирани патиштата низ кои би можеле да се движат тенкови и борбени возила на пешадијата, лесната пешадија мора да се движи од позиција до позиција. Без претходна интензивна артилериска подготовка, пешадијата крвари. Тоа се случи во овој случај – рече тој.

Според генералот, вооружените сили на Украина немаат потенцијал да се спротивстават на непријателот на линијата на фронтот.

Во исто време, според неговите зборови, претрпеле големи загуби, неуспешно обидувајќи се да направат пробив на фронтот. Офицерот тврди дека околу сто илјади украински војници загинале од јуни, но оваа бројка е непотврдена.

Коморницки додаде дека украинската армија ги исцрпила своите можности, па руските војници преминале на локални офанзивни операции.

Понатаму, полскиот генерал потсети дека руската армија изградила многу силни одбранбени позиции за осум месеци. Тој ги нарече еден вид цитадела меѓу Бахмут, Запорожје и Крим.

Коморницки додаде дека целта на Русите е да ја уништат украинската војска која е поразена од овие утврдувања, но истакна дека и Русите немаат доволно капацитет за контраофанзива.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.