МОНСТРУМОТ ВО САД КОЈ УБИ 18 ЛИЦА ПРОНАЈДЕН МРТОВ – оставил проштално писмо на својот син

Мажот осомничен за убиство на 18 лица во вооружен напад во Левистон, Мејн, е пронајден мртов по тридневна потера, соопшти полицијата во саботата, пренесуваат американските медиуми.

„Осомничениот за пукањето во средата вечерта е лоциран и мртов“, објави канцеларијата на шерифот на округот Андроскогин на социјалната мрежа Фејсбук.

Гувернерката на Мејн, Џенет Милс, во соопштение за печатот откри дека Роберт Кард (40 г.) најверојатно извршил самоубиство, велејќи дека бил пронајден со прострелни рани што самиот си ги нанел.

„Можеме да здивнеме бидејќи знаеме дека Роберт Кард повеќе не е закана за никого“, соопшти таа.

Според CBS News, неговото тело е пронајдено во близина на центарот за рециклирање од кој неодамна бил отпуштен. Снаата на осомничениот изјавила за NBC дека семејството прави се што може за да и помогне на полицијата.

Се уште не е познато кога Роберт Кард починал, а американските власти се уште не го објавиле мотивот за масовното убиство.

Официјални лица велат за американските медиуми дека на имотот поврзан со осомничениот била пронајдена проштална белешка, во која не е наведен никаков конкретен мотив за пукањето, а истата била упатена до неговиот син.

Со оглед на пораката, чија содржина не е откриена, американските власти не очекуваа дека ќе го најдат жив Роберт Кард, пренесува CNN.

„Нашите срца се скршени“, изјавила Кејти Кард, која е мажена за братот на напаѓачот.

Полицијата во Мејн ја пребара реката Андроскогин претходно во петокот во потрага по армискиот резервист Роберт Кард, кој е осомничен за убиство на 18 луѓе во бар и куглана во Левистон.

Официјалните лица им наредија на десетици илјади жители во областа да останат во своите домови за своја безбедност, истакнувајќи дека ловот по масовниот убиец може да трае уште најмалку неколку дена.

Роберт Кард бил наредник во блиската резервна база на американската Армија, а полицијата соопшти дека тој бил привремено ја посетувал установа за ментално здравје во текот на летото.

Меѓу убиените во Левистон имало четворица глуви локални жители на возраст од 14 до 76 години.

Според Архивата за огнено насилство, непрофитна организација која го следи оруженото насилство, бројот на престрелки во кои биле застрелани четири или повеќе луѓе може да се искачи на 679 оваа година. Во 2022 година, тој број престана на 647.

Бројот на загинати во нападот во средата е близок до годишниот биланс на убиства во Мејн, кој варира помеѓу 16 и 29 од 2012 година.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.