ХАОС ВО ВИЕНА: Насилно искинато израелското знаме од синагогата во центарот на градот, Австријците шокирани, а потоа настана турканица (ВИДЕО)

Австриските медиуми пишуваат за антисемитскиот чин што се случи во петокот вечерта во центарот на Виена, каде насилно беше скинато израелското знаме пред синагогата.

Хрватски Вечерњи лист ги пренесува пишувањата на тие медиуми и наведува дека се појавило видео кое на социјалната мрежа Х (поранешен Твитер) го објавила Бини Гутман, виенска членка на Одборот на Светскиот еврејски конгрес.

Тој изјави дека на видеото се гледа како помлад човек учествува во можеби политички мотивиран чин на омраза кон Израел, додека друг му помага во тоа.

Се наведува дека виенската полиција го потврдила инцидентот и соопштила дека се случил во 2 часот ноќта меѓу петокот и саботата.

Гутман изјави дека овој инцидент е потврда дека „ситуацијата за Евреите во Европа е сериозна“.

Во снимката, која ја објавија и австриските медиуми, се гледаат двајца млади момчиња како насилно го вадат израелското знаме над влезната врата на синагогата.

Во непосредна близина може да се види млада жена која имитира пукање од автомат.

Австрискиот весник Хојте објави текст под наслов „По нападот на знамето во Виена дошло до дива тепачка“ и поднаслов „Омраза кон Израел“, наведувајќи дека еден од очевидците на инцидентот сакал да ја приведе жената, но бил спречен во тоа од неколку лица, при што едното го удрило во пределот на лицето и го повредило.

По пристигнувањето на местото на инцидентот, полицијата пронашла искинато знаме и почнала да трага по сторителите по кои се уште трага.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.