Хаос во соседството, граѓаните на улица: Вака се тресеше денеска Грција

Силен земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтер ја погоди централна Грција, односно градот Лариса.
Како што стои на интернет апликацијата за следење на земјотреси, потресот е со јачина од 6,9, а епицентарот бил на длабочина од 2 километри.
Дел од локалните медиуми пренесуваат дека јачината на потресот е 6,2 степени.
Инаку претходно Европско медитеранскиот сеизмолошки центар објави дека потресот бил со јачина од 6,9 степени по рихтер.


Дека станува збор за силен земјотрес говорат и видеата кои што се шират на социјалните мрежи. На истите може да се забележи јачината на истиот, како и испаничените граѓани кои од страв ги напуштиле своите домови.


После силниот земјотрес следеа уште неколку силни потреси.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.