ХЕЛИКОПТЕРОТ ВО КОЈ СЕ ВОЗИ ПУТИН СЕ УРНА во близина на Москва при слетување

Хеликоптерот Мил Ми-8, кој се користи за транспорт на рускиот претседател Владимир Путин, удри во земја во петокот при слетувањето на меѓународниот аеродром Внуково, кој се наоѓа на околу 42 километри југозападно од центарот на руската престолнина, објави руската државна новинска агенција Интерфакс.

Авијациското издание Aerotime Hub објави дека хеликоптерот му припаѓал на специјалниот летачки одред „Россија“, кој управува со авиони што се користат за транспорт на руски владини претставници. Не е јасно кој бил во хеликоптерот и дали има повредени во инцидентот.

Службите за итни случаи, цитирани од Интерфакс, соопштија дека „според прелиминарните податоци има жртви“, повикувајќи се на извор од аеродромот кој рече дека нема повредени во инцидентот.

„За време на слетувањето хеликоптерот го заглавил пропелерот на земја и го оштетил делот од опашката“, изјави за агенцијата извор од аеродромот. Newsweek го контактирал аеродромот Внуково за дополнителни коментари, пишува Newsweek. Оваа вест ја пренесе и Москва тајмс на руски јазик.

Рускиот телеграмски канал „Маш“ објави слика од, како што вели, резултатот од несреќата. На фотографијата, наводно, се прикажани зборовите „Русија“ на хеликоптерот и очигледно отсечени од сечилата на роторот на опашката.

„Според нашите информации, станува збор за Mi-8MTV-1, произведен во 2013 година, за 22 патници“, се вели во пораката на Маш.

„Росие“ имаше летови околу аеродромот во петокот наутро и попладне, што значи дека Ми-8МТВ-1 најверојатно летал со исклучен транспондер.

Хеликоптери често го превезуваат Путин низ Русија, дополнувајќи ја неговата флота од Ил-96 со долг дострел и други авиони.

Интерфакс соопшти дека тешкото слетување би можело да биде предизвикано од лошо време или дефект на опремата. Украинската новинска агенција „Украинска правда“ објави дека се работи за грешка на пилотот.

Одделно, украинските власти ја истражуваат хеликоптерската несреќа на 18 јануари во која загина украинскиот министер за внатрешни работи Денис Монастирски и десетина други луѓе, меѓу кои и деца.

Петмина високи владини функционери, меѓу кои и Евхен Јенин и државниот секретар на Министерството за внатрешни работи Јуриј Лубкович, загинаа во несреќата во близина на градинка во станбеното предградие Бровари, Киев.

Минатата недела, украинскиот претседател Володимир Зеленски се сретна со семејствата на жртвите за време на погребот каде ковчезите беа завиткани во сино-жолтото знаме на Украина.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.