ЦЕЛА ХРВАТСКА ЗБОРУВА ЗА ОВА ВИДЕО: Камери снимија СИЛУЕТА над крстот во ридовите, луѓето се убедени дека ИСУС „СЕ ПОЈАВИ“ (ВИДЕО)

Недалеку од Лабин, во хрватскиот град Скитача, надзорните камери снимија многу необична сцена.

Имено, облаците накратко формирале силуета на крстот кој се наоѓа на врвот Орлиќ, инаку аџиски рид, што некои го поврзуваат со ликот на Исус Христос. Видеото кружи низ цела Хрватска, а многумина се прашуваат за што се работи и дали зад тоа се крие научно објаснување.

ЦЕЛА ХРВАТСКА ЗБОРУВА ЗА ОВА ВИДЕО: Камери снимија СИЛУЕТА над крстот во ридовите, луѓето се убедени дека ИСУС „СЕ ПОЈАВИ“ (ВИДЕО)

Кадарот најпрвин беше матен, а потоа камерата сними неколку интересни сцени во кои изгледаше како фигурата со раширени раце да се спушта кон крстот, а во позадина се појави дури и виножито.

Набрзо следеше објаснување како дошло до овој феномен.

Имено, комбинацијата на прекршување на сончевата светлина и капките дожд на камерата заедно со испарувањето на водата од бетонскиот крст ја создале оваа неверојатна сцена околу 15 минути.

Инаку, според гласот на Истра, Скитача, како што првобитно ја нарекувале жителите на Лабинштина, е мало место на 424 метри над морето, опкружено со врвови кои го штитат од невреме. Секој врв (Голи 536 м, Остри 531 м, Брдо 475 м, Орлиќ 470 м) е не повеќе од 20 минути пешачење од селото.

Секоја година во Скитача се одржува „патот на крстот“ кој завршува токму на врвот на ридот каде што се наоѓа оваа камера, која меѓу другото го снима и последниот, бетонски крст што го поставија мештаните на Скитача. нивниот празник Крижево.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.