ЧУДНИ ОЗДРАВУВАЊА ПОВРЗАНИ СО ДУХОВНОСТ: Молитва за лекување на душата и телото

Монах што се моли целосно го исклучува церебралниот кортекс, кој е забележан само кај деца до три месеци кои се безбедни во близина на нивната мајка.

ЧУДНИ ОЗДРАВУВАЊА ПОВРЗАНИ СО ДУХОВНОСТ: Молитва за лекување на душата и телото

Неодамна, руски научници од Универзитетот во Санкт Петербург материјално докажаа дека чудесните лекувања поврзани со духовноста се вистинити и открија многу физички и ментални промени што едно лице може да ги доживее во моментот на молитва или верски обред.

Научниците докажаа дека верник потонат во молитва целосно го исклучува церебралниот кортекс, што значи целосна безбедност и отсуство на стрес.

Молитвата е лек за негативно размислување.
Професор Слезин успеа да ја измери силата на молитвата и откри дека монах кој се моли целосно го исклучува церебралниот кортекс, кој е забележан само кај деца до три месеци кои се безбедни во близина на нивната мајка.

Како што растат луѓето, чувството на сигурност се повеќе се намалува, а мозочната активност се зголемува. Активноста се намалува само за време на длабок сон и молитва, и тоа добро влијае на луѓето.

„Молитвата е моќен лек и не само што ги регулира сите процеси во човечкото тело, туку и ја враќа уништената структура на свеста“, вели Валери Слезин, директор на лабораторијата за невропсихофизиологија на Институтот за истражување и развој на психоневрологијата во Санкт Петербург.

Повеќето болести се предизвикани од такви негативни ситуации и ментално потенцирани проблеми што се повлекуваат за време на молитвата или дури и исчезнуваат целосно. Научниците докажаа дека по Литургијата и другите верски обреди, крвниот притисок и другите вредности измерени во крвта се нормализираат.

Докажано е и дека звукот на Ѕвона уништува вируси, а светата вода ги менува своите лековити својства во зависност од степенот на верување на верниците, што всушност е само додаток на теоријата за „меморија на вода“.

Православна молитва за заздравување на душата и телото

Светиот Отец, лекар на душите и телата, кој го испрати Твојот Единороден Син, Господ Бог и нашиот Спасител Исус Христос, кој лечи секоја болест и избавува од смртта, ме лекува од сите мои душевни и телесни слабости и ме оживува со благодатта на твојот Христос :

Преку молитвите на Пречистата Дама на нашата Богородица и секогаш Богородица; со силата на Светиот и -ивотворен Крст; преку посредство на Искрените небесни сили на бестелесните; Чесниот славен пророк, претходник и баптист Јован; Свети славни и победнички маченици, преподобни и богоносни на нашите Татковци; Светите исцелители на сребрениците: Козма и Дамјан, Кир и Јован, Пантелејмон и Јермолај, Сампсон и Диомид, Фотиј и Аникита, Талалеј и Трифун; Свети и праведни кумови Јоаким и Ана и сите Светии.

Зашто, Вие сте извор на заздравување, наш Бог, и ние Те величаме, со твојот Единороден Син и со твојот душевен дух, сега и во вечни векови.
Амин!

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.