Швајцарија со ремито против Шкотска блиску до осминафиналето на ЕУРО


Во натпреварот од второто коло од групата А на Европското првенство, фудбалерите на Шкотска и на Швајцарија ремизираа 1:1 (1:1), со што Швајцареците се речиси беше многу блиску до пласман во осминафиналето.

Германија води во групата со шест бода и е сигурен патник во осминафиналето, додека Швајцарија во моментов е на четири бода. Шкотска има еден бод и сѐ уште се надева дека ќе мине, додека Унгарија е последна без бодови. Во последното трето коло ќе играат Германија – Швајцарија и Унгарија – Шкотска. Двата натпревара се играат во недела со почеток од 21 часот.

Шкотска поведе во 13. минута со голот на Скот Мектоминај, додека ШВајцарија на 1:1 израмни со одличниот гол на Џердан Шаќири во 26. минута.

Шкотските фудбалери крајно агресивно го отворија натпреварот, очигледно со желба што побрзо да го подобрат впечатокот по тешкиот пораз од 1:5 на стартот од првенството од Германија. На Шкотите им беа потребни само неколку воведни минути за два корнера, а во 13. минута Шкотска поведе. Мек Грегор ја уфрли топката во шеснаесетникот кон Мектоминај, а по неговиот удар топката се одби од Шаер и заврши во мрежата за големо шкотско славје.

По примениот гол, поголема желба се почувствува кај Швајцарците кои израмнија многу брзо, но со голема помош од противниците. Ралстон згреши при додавањето, а Шаќири без да чека од прва шутна од врвот на шеснаесетникот и извонредно погоди во самиот десен горен агол за 1:1. Многу брзо, Швајцарија можеше да поведе. Во 32. минута Варгас го проигра Ндоје, кој се ослободи од својот чувае, но неговиот удар одлично го сопре шкотскиот голман Ган.

Веднаш во следната акција Швајцарија постигна гол кој беше поништен поради очигледен офсајд. Во самиот финиш на првото полувреме Шкотите пропуштија шанса. Адамс се закани, но швајцарскиот голман Зомер немаше проблем со тој удар во поблискиот агол.

Во воведниот дел од вториот дел и двете репрезентации играа претпазливо и без премногу ризик, иако Швајцарија постојано делуваше барем за нијанса поквалитативно и поодлучно.

По безопасниот удар на Варгас во 56. минута, Швајцарија се закани три минути подоцна. Ндоје направи одлична работа кога се ослободи од својот голман, но голманот Ган навреме влезе во неговиот удар и спречи сигурен гол.

Уште подобра прилика се случи во 67. минута, но на другата страна Шкотите беа буквално на сантиметри од водството. По центаршутот од слободен удар, Ханли од непосредна близина со глава ја погоди стативата, а во продолжението на акцијата Шкотите не се снајдоа најдобро во гужвата. Тоа беше најава за тоа што ќе се случува во наредните денови, бидејќи Шкотска успеа да изврши квалитетен притисок врз противничката одбрана.

Во тој дел од мечот Шкотланѓаните направија неколку опасни нафрлувања, но без конечна закана за Сомер, додека на другата страна во 78. минута се закани Ндоје, чиј удар помина малку крај стативата. Три минути подоцна можеше да има сериозни проблеми за Швајцарците, бидејќи Мектоминај извлече одличен волеј удар, но топката беше блокирана од швајцарската одбрана на патот кон мрежата.

До крајот остана 1:1, иако сѐ се случуваше во двата шеснаесетина. Најпрво во 82. минута Емболо постигна гол за 2:1 за Швајцарија, но голот беше поништен поради задниот дел, додека Ендуни од непосредна близина шутираше со глава и на тацна ја имаше победата за Швајцарецот, но шутираше само крај стативата. Ниту Зомер не беше мирен. Во 91. минута топката опасно одлета крај голот на Швајцарија, но сето тоа заврши со 1:1.

Пронајдете не на следниве мрежи: