Шефот на Пентагон го предупреди Израел за стратешки пораз

Израелската армија ќе победи во урбаната војна против Хамас само ако ги штити цивилите во Газа, вели Лојд Остин.

Победата на Израел над Хамас ќе стане „стратешки пораз“ доколку земјата не спречи цивилни жртви за време на нејзината воена операција во Газа, изјави американскиот секретар за одбрана Лојд Остин.

(Видео) Гледачите на Инфомакс одлучија: Јакимовски е победник во денешната претседателска дебата
Гледачите на Инфомакс одлучија дека Стевчо Јакимовски победи во денешната претседателска дебата. На почетокот на дебатата, која се коментираше во живо на Јутјуб каналот на Инфомакс во …
(Фото) Не знаат кој каде им е носител на листа? ДПМНЕ го утна билбордот на Ковачки
ДПМНЕ го утна билбордот на Драган Ковачки, кој е носител на пратеничката листа на партијата во изборната единица три. Но, некој таму малку ги помешал работите, па …

Вашингтон „ќе продолжи да го притиска Израел да ги заштити цивилите и да обезбеди силен проток на хуманитарна помош“ во Газа, вети Остин во саботата, говорејќи на Форумот за национална одбрана на Реган во долината Сими, Калифорнија.

„Центарот на гравитација е цивилното население и ако го турнете во прегратките на непријателот, заменувате тактичка победа за стратешки пораз“, рече шефот на Пентагон, имплицирајќи дека неселективните напади на Израел врз Газа би можеле да охрабрат уште повеќе Палестинци. . да се приклучи на редовите на вооружената група Хамас.

„Ќе ја засили оваа трагедија доколку сè што ги чекаше Израелците и Палестинците на крајот на оваа ужасна војна беше повеќе неизвесност, повеќе бес и повеќе очај“, додаде Остин.

Најмалку 193 луѓе се убиени откако ИД ја обнови својата офанзива во Газа по прекинот на примирјето во петокот, соопшти Министерството за здравство на Газа. Вкупниот биланс на жртви од нападите врз палестинската енклава од 7 октомври, кога Хамас го започна својот смртоносен упад во Израел, изнесува над 15.200, според Министерството.

„Можете да победите во урбаните војни само со заштита на цивили“, инсистираше Остин, пензиониран генерал и поранешен командант на американските сили на Блискиот Исток.

Тој, исто така, посочи дека решението со две држави, во кое Израелците и Палестинците „ќе најдат начин да ја споделат земјата што и двајцата ја нарекуваат дом“, сè уште е „единствениот остварлив“ начин за излез од конфликтот.

Сепак, шефот на Пентагон истакна дека должност на Израел е да одговори на нападот на Хамас. САД остануваат „најблискиот пријател на Израел во светот“ и ќе продолжат да ја поддржуваат земјата, вети тој.

Во петокот, американскиот државен секретар Антони Блинкен рече дека јасно им ставил до знаење на израелските власти дека е „императив за САД огромната загуба на цивилни животи и поместувањето на размерите што ги видовме во северниот дел на Газа, да не се повторуваат во југ“.Израелски функционер изјави за весникот „Тајмс оф Израел“ во неделата дека земјата воспоставила механизам за деконфликт за да спречи штета на работниците за човекови права и цивилите во Газа за време на операциите на ИД против Хамас. „Научивме лекции од нашите операции во северниот дел на Газа и ги спроведуваме“, тврди изворот.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.