Јадете од досада? Имаме четири совети за вас!

Loading...

Да се биде дома на неколку метри од кујната, го отежнува контролирањето на себеси и својот глад.
На крајот на краиштата, сакате да џвакате нешто од здодевност. Додадете на оваа состојба сè уште седентарен животен стил – и ќе добиете проблеми не само со тежината, туку и со здравјето. Токму затоа споделуваме неколку совети како да престанете да јадете од здодевност ако сте оставени сами со фрижидерот:
Планирајте го вашиот ден


Ако го поминувате целото време дома, тоа не е причина да се опуштите. Особено ако се обидувате да ја контролирате вашата исхрана. Земете парче хартија или дневник и направете список со задачи што треба да ги направите. Осигурете се да поставите краен рок за секоја задача. Ова ќе ве задржи цело време зафатени и нема да имате време да одите во кујната.
Избегнувајте брзи јаглехидрати
Компири, житарки, мешунки, ореви, тестенини, овошје, бобинки, зеленчук – ова се производи што ќе ви донесат енергија и ќе ви го олеснат гладот во текот на денот. Треба да избегнувате брзи јаглени хидрати што ве заситуваат брзо и ги апсорбирате што е можно побрзо, депонирајќи ги како маснотии во вашите проблематични области. Овие вклучуваат шеќер, мед, грозје, банани, бел леб.

loading...