Славни личности кои починаа во 2012-та

Loading...

Годината која минува за некои славни личности беше среќна и успешна, но за некои беше последна година од нивниот живот. 

Славни личности кои починаа во 2012-та година:

 

1. Витни Хјустон 

Артист кој во 80-тите години имаше големи успеси во својата кариера, но за жал патиштата ја одведоа во светот на другата која беше кобна за неа. Хјустон почина на 12 февруари оваа година, во својата каде, каде што земала смртоносен коктел од дрога. 

2. Давид Кејли 

Актер кој се појави на филмското платно во 50-тите години на минатиот век, а е добро познат по својата улога во филмот “Чарли и фабриката за чоколади“. Тој почина на ист ден до пејачката Витни Хјустон на 82-годишна возраст. 

3. Бен Газара 

Холивудски актер кој се прослави во 70-тите,80-тите и 90-тите години на минатиот век. Тој почина на 81 годишна возраст на 3-ти февруари. 

4. Дон Корнелиус

Холивудски шоу-мен и писател кој е познат по голем број комични шоуа. Исто така, тој е бивши свекор на познатата актерка Ејми Хантер. Почина на 75 годишна возраст на 1 февруари. 

5. Патриција Медина 

Позната актерка од периодот на втората светска војна. Таа е родена во 1919 година, а почина на 92 годишна возраст. Оваа актерка зад себе има оставено 92 помалку или повеќе успешни филма. 

 

 

Copyright 2012 Puls24 Сите права се задржани. Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Puls24.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

loading...
Loading...