Кои спортски настани ги носи 2013

Неколку интересни спортски настани ќе се случат во 2013 година, која сепак треба да биде само ’загревање’ за следната 2014 кога ќе се одржи Зимската олимпијада во Сочи и Светскиот првенство во Бразил.

Првиот голем спортски настан во 2013 година ќе биде ракометниот Мундијал во Шпанија, на кое ќе учествува и македонската репрезентација.

Јануари:
1.-6. Скијање: Новогодишна турнеја ’Четири скокалници’
11.-27. Ракомет: Светско првенство во Шпанија
14.-27. Тенис: Австралија Опен
16.-27. Сноуборд: Светско првенство во Канада 
19-30. Фудбал: Куп на африкански нации во Јужна Африка

Февруари:
2.-16. Рагби: Куп ’Шест нации’
1.-17. Алпско скијање: Светско првенство
7.-17. Бијатлон: Светско првенство

Март:
1.-3. Атлетика: Светско првенство во сала, во Шведска
1.-10. Софтбол: Светско првенство во Нов Зеланд
30. март-7. април Карлинг: Светско првенство во шведска

Април:
2.-5. Хокеј на мраз: Светско првенство во Канада, жени
7. Атлетика: Старт на Дијаманската лига
14. Велосипедизам: Амстел ’Златна трка’
15.-21. Гимнастика: Европско првенство

Мај:
3.14. хокеј на мраз: Светско првенство во Шведска, мажи
4.-26. Велосипедизам: Џиро Д`Италија
13.-20. Пинг понг: Светско првенство во Франција
27. мај-9.јуни Тенис: Ролан Гарос
15. Фудбал: Финале Лига Европа, Амстердам
25. Фудбал: Финале Лига на шампиони, Лондон

Јуни:
1.-2. Веслање: Европско првенство во Шпанија
10.-20. Фудбал: Светско првенство за играчи до 20 години
13.-27. Фудбал: Куп на конфедерации, Бразил
13.-16. Голф: Отворено првенство на САД
15. Кошарка: Европско првенство, жени
24.јуни-7.јули Тенис: Вимблдон
29.јуни-21.јули Велосипедизам: Тур Д`Франс

Јули:
1.-10. Едрење: Европско првенство
10.-14. Атлетика: Светско младинско првенство, Украина
13.-18. Стрелаштво: Светско првенство, Унгарија
19.јули-4.август Пливање: Светско првенство, Барселона

Август:
4.-11. Бадминтон: Светско првенство, Кина
10.-18. Атлетика: Светско првенство, Русија
17.-25. Хокеј на трева: Европско првенство
24.август-15.септември Велосипедизам: Трка околу Шпанија ’Вуелта’
25.август-1.септември Веслање: Светско првенство, Јужна Кореа
26.август-8.септември Тенис: Отворено првенство на САД, УС Опен

Септември:
4.-22. Кошарка: Европско првенство во Словенија, мажи
6.-14. Одбојка: Европско првенство во Германија, жени
20.-29. Одбојка: Европско првенство во Данска, мажи
20.-23. Велосипедизам: Светско првенство
29.септември-6.октомври Стрелаштво: Светско првенство, Турција

Октомври:
4.-13. Пинг понг: Европско првенство, Австрија
16.-23 Кревање на тегови: Светско првенство, Полска
28.-31. Тенис: Фед куп, Финале

Ноември:
4.-10. Тенис: Завршни Мастерс турнири, Истанбул и Лондон
10.-30. Рагби: Светска лига
15.-17. Тенис: Дејвис куп, Финале

Декември:
7.-22. Ракомет: Светско првенство во Србија, жени
8.-15. Карлинг: Европско првенство, Шведска
10.-20. Фудбал: Светско првенство за клубови, Мароко.

Пронајдете не на следниве мрежи: