Најгледани професионални лиги за 2012 година

Погледнете кои се најгледаните и најпосетувани спортски професионални лиги во 2012 година, според бројот на гледачи на стадионите.

Професионалната американска фудбалска лига (НЛФ) го задржа приматот на најгледана спортска професионална лига на светот во 2012 година, открива „СпортИнтелигенс“.

1. НФЛ (американски фудбал / САД) 67.591 гледачи

2. Бундеслига (фудбал / Германија) 45.116 гледачи

3. Премиерлига (фудбал / Англија) 34.602 гледачи

4. АФЛ (фудбал/ Австралија) 32.602 гледачи

5. МЛБ (бејзбол / САД) 30.895 гледачи

6. Примера (фудбал / Шпанија) 28.462 гледачи

7. ЦФЛ (фудбал / Канада) 27.882 гледачи

8. НПБ (бејзбол / Јапонија) 24.965 гледачи

9. Серија „А“ (фудбал / Италија) 22.493 гледачи

Copyright 2012 Puls24 Сите права се задржани. Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Puls24.

Пронајдете не на следниве мрежи: