12 необични навики кои Новак Ѓоковиќ го прават најинтересниот човек во ТЕНИСОТ!

Loading...

 
 Новак Ѓоковиќ е најдобар тенисер во светот.Тој во однос на другите мажи во овој спорт  е еден од најдоминантните спортисти. Исто така, може да се каже дека тој има некои чудни навики.
Тој „јаде“ трева на Вимблдон, ги послужува со слатки новинарите, и покрај сето тоа, тој е и најдобар во овој спорт.
Ова се некои од неговите навики кои го прават најинтересниот тенисер во светот.
1. Тој пие само топла вода. Тој вели дека ладната вода го оневозможува соодветниот протокот на крв во телото.
2. По секоја од неговата победа на Вимблдон, Новак „јаде“ трева од теренот. Тој вели дека има вкус на пот.
3. Новак и неговата пудлица Пјер се неразделни. За време на турнирот во Вимблдон 2011, Новак не добил дозвола да го донесете неговото домашно милениче, и како што некои извори напоменуваат, „тој го зема своето милениче секаде каде што може, а кога не може да го земе со него, тој е многу вознемирен. Тоа за него е многу сериозен проблем. “
4. Новак зборува сам со себе додека игра, а еднаш на цел глас извикал на српски јазик, „Сега сите вие ќе ми го пу*ите“. Неодамна, за време на Мајами Гарос и викал по момчето кое собира топки, но веднаш по инцидентот, му се извини на момчето.
5. При секое сервирање, Новак ја тапка топката барем десетина пати. Во една прилика, во 2008 година, Новак со неговото тапкање толку многу го вознемирил противникот што овој му го свртел грбот додека тој тапкал.
6. Противниците го обвинуваат дека неколку пати досега за време на натпреварите кои му одат лошо, се прерава дека е повреден. Слично нешто се случи и за време на натпреварот против Енди Мареј на Австралискиот Опен оваа година.

 
7. Тој сака да ја „закача“ публика, исто како што тоа го правеше, откако го победи Енди Родик во 2008 година во Њујорк.

8. Новак престанал да јаде храна која содржи глутен, млечни производи и одредени видови на домати и веднаш после тоа тој стана најдобриот играч во светот.
9. Новак има обичај да и имитира други играчи, вклучувајќи ги и Рафаел Надал, Серена Вилијамс и Марија Шарапова. А во една прилика го имитираше и својот тренер, Борис Бекер.

10. За време на паузите криејки се јаде банани.
11. Тој е опседнат со танц во сите можни форми. Што е чудно, тој смета дека некои од неговите танцувачки потези му помогнале да го победи неколку натпревари на овогодинешниот  тенискиот шампионат во Дубаи.
12. Новак е познат како човек кој за време на прес-конференцијата има обичај да прекине со интервјуто за на новинарите да им подели чоколадо. Тој тоа го смета како негова „мала традиција“.Тој во однос на другите мажи во овој спорт  е еден од најдоминантните спортисти. Исто така, може да се каже дека тој има некои чудни навики.

loading...
Loading...