15 загинати, најмалку 44 повредени – Страшен пожар во зграда во Кина: Станарите ги разбудила експлозија, а потоа виделе како пожарот се шири

Во пожар што избувна во повеќекатница во кинескиот град Нанџинг, загинаа 15 лица, а најмалку 44 лица се повредени.Истрагата е во тек, а се претпоставува дека пожарот бил предизвикан од електрични велосипеди кои се запалиле .Пожарот избувнал во 04:39 часот по локално време, во складиштето за електрични велосипеди сместено во приземјето на зградата.
A fire broke out in Nanjing, Jiangsu province in eastern China.According to information, 15 people died and 44 people were injured as a result of the incident.#china #chinafire #jiangsu pic.twitter.com/FD0HHg8kG4— Action Vortex 🚀 (@action_laugh) February 24, 2024
Медиумите јавуваат дека жителите ги разбудиле звуците на експлозијата по што виделе дека пожарот се шири кон повисоките катови .На видеата објавени на социјалните мрежи се гледаат жителите на највисоките катови кои повикуваат на помош од прозорците.Најмалку 44 лица се повредени, а повеќе од 500 жители на зградата се сместени во хотели .

Пронајдете не на следниве мрежи: