20 сендвичи од целиот свет поради кои сигурно ќе ја прекинете диетата!

Ставањето бројни состојки помеѓу две кришки леб е традиција во многу земји. Но, не се сите сендвичи подеднакво вкусни ниту подеднакво здрави. Погледнете како изгледаат сендвичите кои ги пронајдовме ширум светот и оценете кој е најдобар.Индја

Компир пржен во длабоко масло со бројни додатоци и зеленчук
Виетнам

Багет преполн со вкусови- свинско, зеленчук, коријандер и лута пиперка.
Турција

Чуениот кебап, главно полнет со јагнешко, јогурт и зеленчук.
Мексико

Лепиња многу слични на оние за хамбургер, само што овде се става пржено говетско, авокадо и сирење.
Колумбија

Тесто од пченкарно брашно полнето со чоризо колбас и чили.
Јапонија

Пржено месо на бел леб со мајноез и сенф.

Канада

Секој добар сендвич во Канада има сушено месо, ржен леб, кисели краставички и сенф.
Австралија

Сендвичот не е сендвич во Австралија доколку не го содржи чуениот „вегимит“. Главно се мачка на тост со сирење.
Куба

Прост и преполн со вкусови, свинско, шунка, кисели краставички и сенф.
Чиле

Масивен сендвич преполн со мисиркино месо или говетско прелиени со боранија.
Кина

Кинески сендвич од магаре е токму тоа- месо од магаре помеѓу две кришки леб.
Португалија

Португалците се горди на овој прилично неуреден сендвич кој е полнет со шунка или колбас, прелиен со сос од пиво или виски и послужен со помфрит.

Данска

Овој сендвич е специфичен по тоа што не е прекриен со кришка леб, а содржи риба, зеленчук и понекогаш паштета.
Германија

Големо парче месо во земичка која се јаде додека се е топло.
Франција

Багет полнет со шунка, сирење и краставички.
Шпанија

За овој сендвич се користи исклучиво багет во кој се става месо и јајца, и многу ретко зеленчук.
Србија

Плескавица, многу мео и малку зеленчук.
Белгија

Овој сендвич избегнувајте го доколку сте на диета. Многу месо, помфрит и мајонез во земичка.
Италија

Тостиран сендвич кој вклучува сирење, босилек и домат.
Бразил

Сендвич со говедско, сирење, краставички, домат и оригано за потполно искуство кое дефинитивно го нема вашето здравје на ум.Индја

Компир

Пронајдете не на следниве мрежи: