МЗТ го освои турнирот „Мирза Делибашиќ“

 

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром се победници на осмото издание на меморијалниот турнир „Мирза Делибашиќ“, кој изминатите два дена се играше во Сараево.

МЗТ во финалниот меч, убедливо со 89:62 го победи домаќинот на турнирот тимот на Босна. 

Кејд Дејвис со 25 поени беше најефикасен во редовите на МЗТ, а двоцифрене ефект имаа уште Урош Николиќ 24 и Ѓорѓи Чековски 12 поени. 

Центарот на МЗТ Николиќ ја доби наградата за најкорисен играч на турнирот. 

 

Макфакс

Пронајдете не на следниве мрежи: