Музеј посветен на ABBA

Loading...

Музеј посветен на една од најславните светски поп групи ABBA ќе биде отворен во 2013 година во Стокхолм, а организаторите очекуваат дека ќе привлекува стотици илјади обожавателиВо музеј-куќата ќе бидат изложени најразлични работи кои што членовите на шведската група ги носеле на концертите ширум светот, како штос е костимите и облеката од нивните настапи.

„Шведската поп музика е важен дел од нашето културно наследство“, истакна поранешниот член на ABBA, Бјорн Улвес.

ABBA стана позната во светот по победата на песната за Евровизија во 1974 година со хитот  „Waterloo“. Групата има продадено околу 370 милиони плочи.

loading...
Loading...