Расел Минс- Индијанецот

Loading...

Расел Минс , активист за правата на северноамериканските Индијанци и холивудски актер.
Беше лидер на Движење на американските Индијанци, пред да почне да глуми во филмови меѓу кои е и “Последниот Мохиканец”. Го позајми гласот на таткото на Похаконтас и исто така се појави  во филмот “Родени како убијци” на Оливер Стоун.
Роден е во резерват во Северна Дакота 1939.Почина на 72 години.
 

loading...
Loading...