5 Популарни теории на заговор кои се покажаа како вистинити

Секој сака теорија на заговор, но тие најчесто се целосни глупости. Заговорите се случуваат цело време, и за добро или полошо, тие се факт на животот. Но, од време на време некоја теорија на заговор која првин се покажала како „луда“ излегува прилично реална и „лудите“ кои верувале во неа сега се во право.

5. ФБИ го шпионирале Џон Ленон

5 Популарни теории на заговор кои се покажаа како вистинити

Како што се испостави, владата апсолутно го шпионирала пејачот / текстописецот, и започнала во 1971 година. Почнале кога тој пристигнал во Њујорк со виза и „тој започнал да се дружи со радикални антивоени активисти“. Не само што фрлиле око на Ленон, туку и Службата за имиграција и натурализација се обидела да го исфрли од земјата. Вистината за надзорот конечно била откриена во книгата на Џон Винер од 2000 година, „Дај ми некои вистини“.

4. Постоењето на мафијата некогаш била теорија на заговор

Теоријата на заговор започна да поминува низ целиот свет во 1890-91 година, но повторно се појави околу 1946 година. Тогаш Мафијата навистина започна да се распространува (Тоа е и временскиот период прикажан во „Кум“). Сепак, таа остана широко распространета теорија на заговор со децении и не излезе на виделина дури до 1962 година.

Всушност, постоењето на мафијата не му беше потврдено на светот сè додека не сведочеше славниот кодош од мафијата Валачи, кој го истури гравот. Валачи го призна постоењето на мафијата пред комитетот на американскиот Сенат во 1962 година, а теоријата на заговор конечно се покажа како вистинита.

3. Вистината на она што се урна во Росвел, Ново Мексико во 1947 година

Можеби опстојуваше на тврдењето дека несреќата вклучува временски балон, но се испостави дека нешто друго се срушило во Росвел. Немаше никаква врска со вонземјани, но владата вработи прикривање за да ја скрие вистината. Прикривањето произлезе од желбата да се чува во тајност на Project Mogul. Ова беше во зората на Студената војна, а американската влада се залагаше за чување на нејзините разни заговори во тајност од јавноста и од Советскиот сојуз.

Научниците користеле балон за да ја подигне опремата за акустична детекција на небото. Вистината конечно се појави во 1994 година, потврдувајќи дека несреќата, е вклучена во „Проектот магнат“. Додека делот за прикривање на теоријата на заговор се покажа како точно, тврдењето дека вонземјаните биле некако вклучени, опстојува.

Текстот продолжува подолу на страната 2 каде што може да прочитате за двете најсокривани ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР 👇👇⬇⬇👇👇

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.