Голем трејд во НБА, Џејмс Харден во главната улога

Голем трејд во НБА пред самиот почеток на новата сезона, се случи размена на играчи на релација Оклахома-Хјустон, во главната улога е Џејмс Харден.

Оклахома не успеа да го договори продолжението на договорот на својот шести најдобар играч во лигата, Џејмс Харден, и се одлучи да го префрли во екипата на Хјустон.

Освен 23-годишниот 196-сантиметри високиот бек, во Хјустон се пратени и Кол Алдрих, Даекуан Кук и Лазар Хауард. Во Оклахома пак, како најголема ѕвезда доаѓа Кевин Мартин, а со него Хјустон се откажа и од младата надеж Џереми Ламб.

читајте пулс24
Пронајдете не на следниве мрежи: