Три мртви девојки во стампедо во Мадрид

Loading...

Три девојки загинаа во шпанската престолнина Мадрид во четвртокот рано наутро во стампедо одржано на забава во градската сала по повод ноќта на вештерките, а две се во критична состојба, соопштија од службата за брза помош.

Засега не е познато поради што избувнало стампедото на младите кои присуствувале на забава на електронска музика во Мадридската арена во западниот дел шпанскиот главен град.
„Две девојки загинаа на лице место, а една подоцна во болница. Стампедото се создаде на единствениот излез што го имале, бидејќи другите биле затворени“, изјавил очевидец, пренесува Reuters.
Девојките биле на возраст меѓу 18 и 25 години, соопшти полицијата.

Се претпоставува дека метежот настанал откако некој во салата запалил факел познат како „бенгалски оган“.

 

Поглднете ги следниве статии

Три мртви лица од студ во Полска

Идентификувана една од жртвите во масакрот во Франција
Почина прегазена жена во Скопје

loading...
Loading...