Make-up трикови за да ги подигнете очните капаци

Loading...

Ако имате спуштени капаци и не знаете како да ги подигнете визуелно со шминка, ние ви предлагаме неколку корисни совети…

 

1. Користете светкава сенка за очи

Светкавите сенки за очи привлекуваат светлина, па и внимание многу повеќе од оние кои се со мат текстура.

 

2. Секогаш шминкајте го капакот на очите

Заборавете на еднставниот слој на сенки од само една боја. Посветете повеќе внимание на капаците и нивниот облик кој е потребно да го исцртате. Со светла сенка (бела или беж) нанесете лесен слој веднаш под вашите веѓи. Потоа со светкава кафеава или пак сива сенка, нежно нанесете на самиот капак. Од работ на горниот капак повлечете една линија со туш или пак црн молив и само дефинирајте се со маскара. Ќе изгледате феноменално.

 

3. Спријателете се со highlighter 

Секогаш имајте во навика да нанесувате бело моливче на долниот капак. Тоа е клучниот елемент за подигнување на вашите очи.

 

Се надеваме ви помогнавме…

 

Погледнете ги и следниве статии:

5 бои за секси есен

 

Make up трендови за оваа зима

 

Неколку трикови за брзо шминкање

 

loading...